Andó János az utóbbi 4 évtizedben meghatározó alakja a debreceni kerékpársportnak.
Elvitathatatlanul az egyik legsikeresebb edző térségünkben, akinek kezei alatt sok remek
biciklis és bajnok formálódott.
Vele készült ez az interjú.

Nos tudom, hogy nem ma volt, de mikor és hogyan találkozott először a kerékpársporttal?

Nagyon későn, 17 éves koromban egy a Békés megyei Népújságban megjelent riport hatására jelentkeztem kerékpározni a Békéscsabai Előre kerékpáros szakosztályában. Ez annyiban is furcsa, hogy gyermek koromban két szomszédunk is versenyző volt. Az idősebbnek volt egy angol gyártmányú gépe, amelyet a szobában tartott és szertartásszerűen ápolt állandóan, de ülni  rajta sohasem láttam. A fiatalabb úgy 61-62-ben elhagyta a hazát és 30 év után találkoztunk a Tour de Hongrie békéscsabai befutójánál. A barátaim, az ő sporttársai kérdezték megismerem-e. Szlovákul köszöntöttük egymást és a haverok csak lestek.

Űzött más sportágakat is?

Egy edzés erejéig vívással is kacérkodtam. A támadó állás egy órán keresztül nem volt szimpatikus számomra. Barátaimmal a VTSK foci tehetségkutatóján vettünk részt. Pár edzés után csak egyikünk hívta fel magára a figyelmet, így szolidaritásból többet nem mentünk.Albert, Bene, Farkas azért nagy konkurenciát jelentettek.A bringa azért nagy szerelem volt amatőr alapon.A Kilián mozgalom lelkes pontgyűjtői voltunk.

Miért éppen a kerékpárt választotta?

Mindig szerettem bringázni. Érdekes volt a riport az újságban. Jó társaságba csöppentem.

Emlékszik az első bringájára? Esetleg a többire?

Egy fürge kis váz volt. Így mutatta be az edző: Botyánszki Pál.
Valóban kisméretű Legnano váz volt, hármas racsnival és vaskerekekkel. A váz akkor vagy 15 éves volt. Egykor a Budapesti Honvéd kerékpárosait szerelték fel ezekkel a kerékpárokkal.
A pesti szakosztály megszűnése után szétosztották a felszerelést az országban és így került Békéscsabára is „márkás’’ váz.
Két év katonaság után újból kellet kezdenem mindent és egy év elteltével 72-ben egy épített vázra ültem amely komplett Zeus cuccal lett felszerelve.
Külön érdekessége volt, hogy saját pénzen krómoztattuk Orosházán. A nyakunkba akasztva vittük oda-vissza.

Miért pont országúti?

A pálya ismeretlen volt számunkra. Az a pestiek kiváltsága volt és ráadásul akkoriban sok jó pályás is volt.

Mi vonzotta a versenyzésben?

A versenyek révén lassan bejártam az országot. A szakosztályban is jó társaság volt és a versenyek hangulata  kellemes volt számomra. Ráadásul olyat csináltam, amit a családunkban addig senki nem csinált.

Milyen eredményeket ért el versenyzőként?

Nagyon szerény eredménylistával rendelkezem. Vaskerekes időszakból egy Vidék Bajnokság IV. helyezése azért érdekes és keserű számomra, mert ez Debrecenben volt és Novák Feri (ma már mindenkinek Feri bácsi ) búcsúversenye volt a Hortobágyi úton, ill,  az utolsó Szabolcsi Körversenyre mehettem volna a harmadik helyezéssel amely már biztosnak tűnt, de a célban a szakosztályunk vezetőjének öccse megelőzött így ő utazott. Busi András az Újpeti Dózsa a későbbi sokszoros válogatott versenyzője nyerte az utolsó Szabolcsit 1969-ben.
A második komolynak mondható eredményem a 74-ben rendezett 100 km-s Csapat OB-n elért V. helyezés. Hárman, Nagy István,Viszkók Sándor és magam teljesítettük a távot.
Ez annyiban érdekes, hogy a VI. helyen végzett Csepel csapatában hajtott az a Debreceni Tibor, aki a 72-s olimpia VI. helyezett csapatának volt tagja. Külföldön Nagykanizsa-Zágráb és Szeged Szabadka Versenyeken indultam. Egyszer voltam tagja egy a Pécsi Spartacus, Szekszárdi Spartacus és Békéscsabai Előre Spartacus versenyzőiből összeállított szövetkezeti válogatottnak. Romániában a Vointa Kupán vettünk részt.

2006-os Tour de Hongrie befutó Debrecenbe orosz győztesekkel

Mindig csapathű maradt? Milyen csapatokban fordult meg pályafutása során?

77-78-ban a Szegedi VSE szakosztályában versenyeztem, ahol akkor már edzői feladatom is volt.

Kérem meséljen egy feledhetetlen versenyzői élményéről!

77-ben együtt indultam a Szeged –Szabadka versenyen egy Horváth János nevű versenyzővel, akinek ekkor már edzője voltam. Egymást segítve értük be az eső szakaszon a díjazottak közzé.

Bizonyára sokan tudják önről, hogy sikeres edzői pályát tudhat magáénak. Soroljon fel néhány tanítványt és eredményt!

Az említett,  egyébként békéscsabai Horváth Jánossal kezdődött minden. Ifjúsági válogatottként IBV résztvevő volt 1977-ben.
Debrecenbe egy tragikus eseményt követően kerültem 1979-ben. A DVSC a DSI szakosztályában dolgozhattam 1995-ig.
Az első DVSC-s sort örököltem: Jenei, Deme, Balla, Korhán. Sajnos Balla nagyon hamar elment. Németh Cs., Kiss A., Ónodi és a Győrből hazacsábított Horváth egy nagyon komoly szakosztály létrehozását hordozta.
Korosztályos bajnokságok mellett Jenei VB szereplése volt a csúcs.
81 –től  DSI-ben olyan versenyzők indultak el Máthé, Gáspár, Csikos, Nagy S, Végvári, Kenyeres, Szmirnyák, Szabó, Nagy I., Nagy II., Lőrinczi, Srinczi, lányok között Juhász, Zagaríts, Bujdosó.
Ifjúsági válogatottak, IBV résztvevők, legnagyobb amatőr versenyek indulói voltak ezek a versenyzők. Dél Amerika és Ausztrália kivételével valamennyi földrészen megfordultak debreceni kerekesek. E társaságból is a VB résztvevő (1989)  Nagy II. Zoltán lehetne a csúcs.
A DSI, DKSC, ALFÖLD időszakból Bartha, Ábrók, Nagy Gy., Csomor, Fülöp neve ismerős kerékpáros berkekben. Itt Ábrók 2003. évi VB részvétele a legemlékezetesebb számomra.
A versenyzők mellett említést érdemelnek azok az emberek akikkel együtt dolgozhattam az évek során. Madai Pista. Kiss Zsolt, id. Végvári Sándor, Barna László, Mányi Gábor, Botos Gábor. Közre működtek természetesen azon sportkörök vezetői, ahol dolgoztam.

Bartha Gergő a Hungaroringen

Kenyeres Ferenc az élen

Nagyerdei rajt

Mire a legbüszkébb az edzői évek folyamán?

Bajnokokon kívül nagyon sok gyerek járt edzésre és mind fontos volt nekem. A munka és fegyelem mindenki számára maradandó élményt jelent a mai napig.

Mi a legcsodálatosabb edzői élménye?

Három nagyon emlékezetes. Nagy II. ifiként élete első bajnoki címét nyerte 17 évesen a felnőtt hosszútávún. Edzésként indultunk az egy héttel későbbi utánpótlás bajnokság előtt.
Fele távot kellet volna menni. Engedélyt kért, hogy menjen végig, erre megnyerte a versenyt.
A második nagyon emlékezetes a 90-ben rendezett kettes csapat OB. Nagy II. Szmirnyákkal párban közel fél percet vertek Sili bácsi fradistáira (Somogyi-Eisenkrammer). Szegény öreg fél évig nem volt magánál.
A harmadik egész közeli. Nagylányom idei diákolimpiai bajnoksága Karcagon a mezőny versenyen.

Van valami, amit másképp csinálna?

Elfelejtettem kapcsolatokat építeni az évek folyamán.

Mit érez a legnagyobb nehézségnek pályafutásában?

Eredményeim ellenére én idegennek számítottam a cívisek között. Pályát szerettem volna csináltatni Debrecenben. Az országos vezetésbe elnökségi tagot szerettem volna tudni már a kezedet kezdetén. Szakosztályi szinten külföldi kapcsolatokat kiépíteni utánpótlás és felnőtt  korosztály számára. Ezekhez én nem találtam partnert.

Miben látja a mai kerékpársport mélypontját?

Semmilyen eredményünket nem becsültük meg, nem használtuk fel a bennük lévő lehetőséget a sportág népszerűsítésére: Müncheni olimpia VI. helyezés; Somogyi Miklós moszkvai I.
Szabolcsi Szilvia Sydney V. helyezése; Bodrogi László U23-as VB dobogós helyezése.
Személy szerint is azonosítottam a  fő felelőst. Az idő végül is megszépíti a dolgokat.
Lehet egy klubot szeretni, de az összes többit gátolni, tönkretenni ha netán vetélytárs tűnik fel bennük - akkor ez ide vezet. Ráadásul országos vezetőként is így kezelve a sportágat jutottunk el ide.

A "hőskor"... Középen elől fordított sapkában Sipos János (Jenőnek csak Sipi)

Néha Bodrogit is megverték... Itt éppen bronzérmes

Maga szerint milyen egy igazi jó kerékpáros?

Aki Debrecenben bringázott és bringázik az mind jó kerékpáros.

Néhány arc ismerős lehet...:)

Milyen ambíciói vannak a jövővel kapcsolatban?

Sajnos már nincsenek.

Van-e hobbija a kerékpáron kívül? Mit szeret még szabadidejében csinálni?

A ház körül mindig találok magamnak elfoglaltságot. Három saját és két nevelt gyermek mellett kevés szabadidőm van.

Hogy érzi magát mostanában, hogyan telnek napjai?

Nyugdíjas vagyok, de pénzt is kell keresnem. Szeretek autót vezetni és ez most némi pénzkeresettel is párosul.
Jó egészséget, és további sikereket kívánunk!