10 legjobb bringás kaja és innivaló
Egy videóban Matt Stephens és David Lloyd, a Global Cycling Network két műsorvezetője azt mutatja be, hogy mit érdemes ennie és innia annak, aki szeretné maximalizálni teljesítményét verseny vagy mondjuk egy komolyabb túra előtt
A két veterán bringás a következőket ajánlja:
1. Zabkása
A profi csapatok kedvenc eledele. Alacsony a glikémiás indexe, ennél fogva lassan szívódik fel, és hosszú ideig egyenletesen biztosítja az energiát. Barna cukorral és friss vagy szárított gyümölccsel (mondjuk mazsolával) érdemes ízesíteni.
2. Halfélék
A halhús a bringások „szuperétele”, mivel tele van fehérjével és az edzések során segíti az izomtömeg növekedését. Emellett gazdag esszenciális zsírsavakban, B és D vitaminban, valamint szelénben is.
3. Tojásrántotta és egyéb tojásból készült ételek
Ezek szintén magas fehérjetartalmuk miatt ajánlottak.
4. Kávé
A kávé ergogenikus, azaz teljesítménynövelő ital, javítja az erőnlétet és nagy erőkifejtés után segíti a regenerálódást . Leginkább az erős eszpresszó ajánlott, a sok kalóriát tartalmazó Latte vagy Cappuccino kevésbé.
5. Cékla
Nitrogén-oxidban gazdag zöldség, ami amellett, hogy a növeli a teljesítményt, az erőnlétet és a véráramlást is serkenti. Legjobb, ha céklalé formájában fogyasztjuk. Juicer segítségével remek italt készíthetünk belőle.
6. Magvak
A nyers olajos magvak, mint a tökmag, a dió, a mandula, a pisztácia és a szezámmag esszenciális zsírokban gazdagok és nagyon jó fehérjeforrások. Mivel azonban sok kalóriát tartalmaznak, érdemes módjával fogyasztani őket.
7. Zöld kókuszdió
…pontosabban az annak belsejéből származó áttetsző lé gazdag káliumban, ugyanakkor kevés benne a kalória. Sokan víz helyett isszák versenyek alatt, mert kiválóan hidratál.
8. Rizs
Leginkább versenyek vagy edzések után érdemes fogyasztani, a fáradt izmok és a test gyors felépülésében segít. Magas a glikémiás indexe, vagyis a benne lévő a glikogén gyorsan bekerül a véráramba, tehát inkább nagy erőkifejtések után érdemes fogyasztani hallal vagy zöldségekkel.
9. Zöldségfélék
Vitaminokban gazdag, nagyszerű szénhidrát-forrás. Amíg bizonyos gyümölcsöknek igen nagy a kalóriatartalma, és oda kell figyelni, hogy mennyit eszünk belőle, addig a zöldségekből bármennyit fogyaszthatunk. Juicer segítségével zöldséglevet is készíthetünk.
10. Energiaszeletek
Ezeket magunk is elkészíthetjük zabpehelyből és szezámmagból, barna cukorral, mazsolával, datolyával és juharsziruppal ízesítve. Nagyon praktikus étel, bárhová magunkkal vihetjük, még edzések alatt is fogyaszthatjuk. Mivel azonban magas a kalóriaértéke, módjával kell őket fogyasztani.
A videót itt nézheted meg:
Nekünk már csak egy kérdésünk maradt:
Mi van a tésztával?
Címlapfotó: www.bicycling.com